KÉPESKÖNYV A POGÁNY JUDEOFÓBIA, A KORAI KERESZTÉNYSÉG ÉS A VIRÁGZÓ KÖZÉPKOR TEOLÓGIAI ANTIJUDAIZMUSÁNAK VILÁGÁRÓL
Előadó: Dr. Gábor György egyetemi tanár, az OR-ZSE professzora Ideje: 2025. február 16., 16:00-18:30 Helye: Goldmark Terem, Budapest, VII., Wesselényi utca 7.
Az előadás tartalmából:
A zsidóellenesség, a pogány judeofóbiától a kereszténység teológiai antijudaizmusán át a fajelméleten nyugvó modern antiszemitizmusig virulens és „fejlődésképes” terméke az emberiségnek. A zsidók, legfőképp egyistenhitükkel, a pogányok számára érthetetlen szokásaikkal, már az ókorban sem voltak népszerűek. A kereszténység pedig az Örökkévalónak a zsidókkal kötött szövetségét és a törvény fogalmát önmagára vonatkoztatva saját magát tekintette az „igaz Izraelnek”, a régi szövetséget pedig, a régi szövetség népével együtt elavultnak állította be. Teológiai, történeti és üdvtörténeti értelmezést igyekezett biztosítani annak, hogy a Mindenható miért hagyta meg mégis a zsidó népet. Az antijudaizmus hosszú évszázadok alatt tartós és teológiailag megalapozott, szóban és látványban egyaránt terjesztett zsidókról alkotott felfogásával megágyazhatott az antiszemitizmusnak, amely a zsidóban a keresztény kultúra és a modern civilizáció megátalkodott ellenségét látta. Azt a „háttérerőt”, amely a keresztény világot a pénzgazdálkodás, a kereskedelem, s egyáltalán, a kapitalizmus minden megnyilvánulása révén „elzsidósította”.
Az év elején a judeofóbia, az antijudaizmus és az antiszemitizmus összefüggéseiről majd a zsidóság és a képek viszonyáról tanulunk.
Nyáron áttérünk a fényképezés művészetére, beavatott mesterektől lessünk el műhelytitkokat.
Ősszel fényképpályázatot hirdetünk meg, és várjuk felvételeiteket arról, hogy milyenek látjátok a zsidó életet a mai Magyarországon.
A legjobb pályamunkákból pedig kiállítást rendezünk, amelyen Ti lesztek a tárlatvezetők.
A Limmud küldetése, hogy hozzájáruljon a zsidó közösség újraépítéséhez azáltal, hogy teret és élményt adunk a kapcsolatépítésre.
Történet
A mozgalom az 1980-as évek elején az Egyesült Királyságból indult el, hogy újszerű fórumot teremtsen a zsidóságról tanulni vágyóknak. A szabadegyetem, a műhelybeszélgetés és a tréning módszereit ötvöző rendezvényei évről-évre bővültek, nőtt a témák és a látogatók száma.
Az angliai Limmud ma virágzó civil szervezet. Weblapján követheted eseményeit, a legjelentősebb közülük a decemberi, öt napon át tartó, több száz programot kínáló fesztivál, amelyen minden évben ezrek vesznek részt.
Mára a kezdeményezés világméretű hálózattá fejlődött, hat kontinens 43 országában működnek az alapértékeket elfogadó Limmud szervezetek. A jobb együttműködés érdekében a helyi Limmudok nemzetközi érdekképviseleti szövetségeket hoztak létre. Ilyen például a Limmud Europe, amelynek mi is tagja.
Küldetés
Örökségünk vállalása ma már nem feltétlenül jár együtt annak ismeretével, vallási vagy akár közösségi kapcsolódással. A Limmud küldetése, hogy olyan fórumot teremtsen, ahol mindenki ismerkedhet a judaizmus sokszínű hagyományával. Ezért tanulási eseményeket szervez, amelyeken közösen elfogadott értékek alapján, a zsidó hagyomány értelmezései iránti tisztelettel együtt gyarapíthatjuk tudásunkat örökségünkről, és megbeszélhetjük annak korunk kérdéseire vonatkozó üzenetét.
Értékek A szerteágazó Limmud mozgalmat a közösen elfogadott értékek tartják egységben. Minden szervezet maga határozza meg, hogy kitűzött missziója szempontjából a közös értékek közül számára melyik a legfontosabb.